Krav Maga ajalugu

KRAV MAGA looja Imi Lichtenfeld’i lugu

Imi Sde’Or (eelnevalt tuntud kui Imrich Lichtenfeld) sündis 1910.a. Budapestis Ungari-Juudi perre. Ta kasvas üles Bratislavas, Slovakkias, kus ta isa Samuel Lichtenfeld oli Bratislava Politseijõudude Peainspektor ning politseiuurijate ülem.

Selle pildi alt-atribuut on tühi. Failinimi on 111-1024x322.jpg

Endise tsirkuseakrobaadina omas Samuel Lichtenfeld võimlemissaali, kus õpetati raskejõustikku. Tänu oma isa mõjutustele sai Imi’st väga edukas poksija, maadleja ja võimleja, võisteldes nii kodus kui ka rahvusvahelistel võistlustel.

1930ndate aastate keskel, kui juudipopulatsiooni Bratislavas ähvardasid fašistlikud ja antisemiitlikud rahutused, sai Imi’st sajapealise juutidest koosneva poksijate-maadlejate grupi kroonimata juht, kellele ta õpetas enesekaitset ja erinevat võitlust. Koos kaitsesid nad naabruskonda fašistlike ja rassistlike gruppide igapäevaste rünnakute vastu. Tänu nendele sündmustele ja reaalsele kogemusele mõistis Imi kiiresti, et spordil kui sellisel on reaalse võitlusega vähe ühist ning hakkas välja õpetama kaaskaitsjaid.

Kodu kus ta üles kasvas, tema isa tegevus, õpetused ja loomulik talent, võitlusspordialad ning reaalsed vägivaldsed tänavavõitlussituatsioonid võimaldasid Imi’l hiljem luua praktiliste enesekaitsevõtete ja -tehnikate süsteemi, mida rakendada ka eluohtlikes olukordades.

Imi kaitsesüsteemi läbiv mõte oli kasutada loomulikku liikumist ja reaktsiooni kaitsmisel, kombineerituna otsustava ja kohese vasturünnakuga.

Selle pildi alt-atribuut on tühi. Failinimi on 112-1024x322.jpg

1940.a. põgenes Lichtenfeld natsiokupatsiooni eest oma kodumaalt tol ajal Briti mandaadi all olnud Palestiina suunas. Illegaale vedav jõelaev Pencho, mille pardal oli ka Imi, paraku purunes Kreeka alla kuuluvate Dodecanese saarte lähistel Egeuse meres.

Pärast kahte aastat, teenides Briti järelvalve alla kuulunud Tšehhi Vaba Leegioni ridades ja elanuna läbi kõiksugu muid seiklusi, jõudis ta lõpuks Palestiinasse. Kuuldes Imi võitlusoskustest ja siirusest, kutsuti ta kiiresti selle liidrite poolt Iisraeli paramilitaarse organisatsiooni Haganah ridadesse.

1944.a. hakkas Imi treenima võitlejaid temaatikas mida ta valdas – füüsilise vormi kujundamine, ujumine, noakasutustehnikad ja kaitse noa vastu. Enda tegevusajal treenis Imi mitmeid eliitüksuseid, sealjuures Haganah ja Palmach (Haganah ründeüksus ja IDF eriüksuste lipulaev), aga ka Pal-yam ja politseiohvitseride gruppe. Kui 1948.a. loodi Iisraeli riik ning IDF, sai Imi’st viimase Võitlusfüüsise Kooli, füüsilise ettevalmistuse ja Krav Maga juhtinstruktor. Ta õpetas ja treenis kokku 20 aastat, mille jooksul ta parandas, mugandas ja lihvis enda loodud unikaalset enesekaitse ning käsivõitluse meetodit.

Selle pildi alt-atribuut on tühi. Failinimi on 113-1024x322.jpg

Aastal 1964, peale armeest lahkumist, hakkas Imi arendama Krav Maga’d sobitumaks tsiviilisikute enesekaitsevajadustega ning avas kaks Krav Maga keskust Tel Aviv’i ja Netanya linnades. Tema meetodid arendati kõikide vajadustele – mehed ja naised, poisid ja tüdrukud – kes iganes võiks seda vaja et ennast kaitsta ja tagada minimaalne kehaline kahju.

Imi suri 1998, olles 88-aastane. Kuni enda viimaste päevadeni tegeles ta Krav Maga arendamise ja tehnikate lihvimisega koos oma lähedaseima õpilase Eyal Yaniloviga. Imi alati hoolitses selle eest, et tema universaalsed tehnikad ja põhimõtted oleksid teisi austavad, väldiksid üleliigset ja põhjendamatut vägivalda, säilitades tagasihoidlikkuse, rahumeelse käitumise ja järgiks rangelt ausat mängu.

Image result for krav maga global

KRAV MAGA GLOBAL on 2010.a. visioonilistes küsimustes (soov Krav Maga kõikjale maailma viia) eraldunud ja hetkel maailma suurim rahvusvaheline Krav Maga organisatsioon, mida juhibki Eyal Yanilov, autentse Krav Maga looja Imi Lichtenfeld’i parem käsi ja lähedaseim õpilane. KMG rahvusvahelises süsteemis on tänaseks üle 60 riigi ning KMG peakorteris Iisraelis tegeletakse igapäevaselt Krav Maga lihvimise ja tehnikate parendamisega – nii nagu muutub tänav, nii muutub ka Krav Maga!

 Image result for eyal yanilov kmg

EYAL YANILOV (MASTER 3)

Õpilastel ja huvilistel on soovitatav vaadata järgmisi videoklippe: